Природата е създала за нас лаборатория под формата на растения, където дъждовната и течащата вода се трансформират в органична вода. Водата от чешмата е не само неорганична, но често е неподходяща за човешкото и животинското тяло, тъй като се добавя към водата вреден хлор и други химикали. Потокът и реката, както и дъждовната вода, са неорганични.
Единствените източници, които ни снабдяват с органична вода, са растения, зеленчуци, плодове и плодови и зеленчукови сокове, направени от тях.
Разбира се, тези сокове трябва да бъдат сурови и пресни, за да запазят своите живи, органични свойства. Те не трябва да се загряват, обработват, консервират или пастьоризират.
По време на загряване, консервиране и пастьоризиране ензимите се разрушават и соковете стават неорганични. Това важи както за водата, така и за минералите и биоактивните вещества, които се съдържат в соковете.
Ако плодовете и зеленчуците се превърнат в полутечна каша (пюре), без да се отстрани целулозата (фибрите), те имат малка хранитена стойност в сравнение с плодовите и зеленчуковите сокове.
Важността на консумацията на плодов сок се крие във факта, че тялото ни е в състояние да усвоява всички живи активни съставки от зеленчуците и плодовете възможно най-бързо, без да натоварва храносмилателната система чрез обработка на целулоза. Повече за ползите в Защо сок?