Екстрактора за масло Sana EUJ-702 e гениална добавка към няколко модела хоризонтални сокоистисквачки. Всички части, които влизат в контакт с маслото са изработени от неръждема стомана, а всички останали от алуминий. Изпробвахме я как работи със Sana EUJ-707 и тя се съчета доста лесно със същата скоба за прикрепяне както комплекта за сок.
Първото ни впечатление бе за солидна изработка. Приставката за масло Sana e много добре конструирана и е лесна за сглобяване. Нещо, което много харесахме е, че не се нуждае от предварително подгряване, както някои алтернативи. Необходимата минимална топлината се генерира от налягането и триенето на самите семена, но въпреки това маслото остава студено когато излиза от екстрактора.
Изтествахме я с няколко различни семена и ядки. Започнахме с ленено семе. Инструкциите за употреба споменават, че е възможно да се появи скърцащ звук с лена, заради състава на люспите му. Установихме това също с една стара отворена опаковка ленено семе. Когато пробвахме с нова опаковка, скърцането изобщо го нямаше. Олиото от лен потече добре и имаше превъзходен аромат (типичен, напомнящ риба) и чудесен вкус. След това пробвахме и с небелен слънчоглед. Стана страхотно! Заради естественото си високо съдържание на масло, те дадоха най-добър добив. Маковото семе стана изненадващо добре, и бяха полезни също, за да се згрее малко екстрактора и да почисти малко остатъците от предходни семена. Направихме също и масло от коноп, и също както останалите не беше никак трудно. След това пробвахме и с ядки: бадеми и орехи. Бадемите бяха малко по-трудни, защото трябваше да се начупят на дребни парчета. Опитахме да ги начупим с блендер, но това ги превърна в прах. Най-добре би се получило с машинка за натрошаване на ядки, но ако нямате, ползвайте голям нож за готвене, както постъпихме и ние. След като бяха подходящо накълцани, дадоха доволно много масло. Орехите бяха доста по-лесни за обработка, тъй като лесно се натрошават (може и в дървено хаванче или на ръка) и имат много високо естествено съдържание на мазнина. Накрая пробвахме и с изсушени кокосови стърготини. Установихме, че е най-добре ако се пуска по малко количество в улея. Ставаше по-бавно, в сравнение със семената, но пък се получи доста голям рандеман от супер ароматно кокосово масло.
Открихме няколко тънкости, които помагат да се работи по-добре. На първо място, оказа се, че качеството на семенат и ядките е от голямо значение. Тези с по-добро качество и по-пресните бяха по-лесни за обработка и даваха повече масло, нещо много важно. Препоръчваме също да се почистват периодично и отворите, откъдето излиза маслото с включената в комплекта четка. Забелязахме, че това помага на маслото да тече гладко, тъй като малки късчета шрот може да се забият там. И накрая, почистването бе бързо и лесно. Използвахме топла вода с препарат за съдове и четка. Само внимавайте да не попада вода върху алуминиевата част за закрепяне - там има едно уплътнение, което не бива да се мокри - но то не влиза в контакт с маслото, так че не се нуждае от почистване.
Като цяло останахме доста впечатлени от приставката за масла на Sana. Това не е машина за правене на огромни количества олио (като например за готвене). Вместо това, тя прави студено-пресовано масло за подправяне на салати и дори за лечение. Маслата които извякохме бяха толкова добри, че дори тези от био магазина нямаха този свеж и богат вкус. А ароматите на пресните масла са райски. Ако искате да имате студено-пресовано масло винаги свежо и от най-различни семена или ядки, горещо Ви препоръчваме тази приставка.